RN73C1E976RB Te Connectivity TE Connectivity RN73 Series Precision Thin Film Surface Mount Resistor 0402 Case 976Ω ±0.1% 0.063W ±10ppm/°C
Part Nnumber
RN73C1E976RB
Description
TE Connectivity RN73 Series Precision Thin Film Surface Mount Resistor 0402 Case 976Ω ±0.1% 0.063W ±10ppm/°C
Producer
Te Connectivity
Basic price
Case StyleMoulded Depth0.5mm Dimensions1 x 0.5 x 0.3mm Height0.3mm Length1mm Maximum Operating Temperature+155°C Maximum Temperature Coefficient+10ppm/°C Minimum Operating Temperature-55°C Minimum Temperature Coefficient-10ppm/°C Package/Case0402 Power Rating0.063W Resistance976Ω SeriesRN73 TechnologyThin Film Temperature Coefficient±10ppm/°C Termination StyleSolder Pad Tolerance±0.1% Product Details 51.1Ω to 1.47kΩ, 0.1% 10ppm Surface Mount - 0402 - RN73 Series Resistance Range 51.1Ω → 15kΩ Power at 70°C 0.063W Resistance Tolerance 0.1% Temperature Coefficient 10ppm/°C Operating Temperature -55 → 125°C Operating Voltage 25V Overload Voltage 50V Length 1 mm Width 0.5 mm
Following Parts
Random Products
(keyword RN73C1E976RB Te Connectivity TE Connectivity RN73 Series Precision Thin Film Surface Mount Resistor 0402 Case 976Ω ±0.1% 0.063W ±10ppm/°C)